Достапни линкови

Лима: Над 550 загинати во земјотресот во Перу


Бројот на загинатите во силниот земјотрес што пред два дена го погоди Перу, според последните информации, изнесува над пестотини и десет. Сепак се предупредува дека тоа нема да биде и конечниот биланс од земјотресот кој беше со сила од осум степени според Рихтеровата скала. Во најпогодените подрачја околу главниот град Лима се во тек спасувачки опреации, а Обединетите нации и повеќе земји веќе упатија помош за Перу.
XS
SM
MD
LG