Достапни линкови

Пјонгјанг: Во поплавите во Северна Кореа најмалку 80 загинати


Во поплавите во Северна Кореа загинале најмалку осумдесет луѓе, а околу триста илјади останале без покрив над главата, соопшти помошник генералниот секретар на Обединетите нации за вонредни состојби Маргарета Валстром. Поплавите од кои најпогодени биле јужните делови на земјата уништиле и околу пеесет и осум илјади куќи, деведесет илјади хектари обработливо земјиште и стотина мостови.
XS
SM
MD
LG