Достапни линкови

Атина: Предвремените парламентарни избори во Грција на 16 септември


Грчката Влада донесе одлука предвремените парламентарни избори во земјата да се одржат на 16 септември соопшти вчера владиниот портпарол Одлуката на владата наместо во април идната година тие да се одржат порано денеска како што јавуваат агенциите премиерот Костас Караманлис ќе му ја соопшти на претседателот Каролос Папуљас. Согласно грчкиот Устав, претседателот на државата мора формално да го распушти Парламентот и да распише нови избори.
XS
SM
MD
LG