Достапни линкови

Перу: 350 загинати, над 800 повредени во силен земјотрес


Околу 350 луѓе загинале, а над 800 се повредени во силниот земјотрес што го погоди Перу, изјави перуанскиот министер за здравство Карлос Ваљехос. Земјотресот со јачина од 7,9 степени според Рихтеровата скала, предизвика оштетување на зградите, лизгање на земјиштето и прекин на електричната енергија во некои крајбрежни области на Перу во близина на главниот град Лима. Официјални претставници ја опишуваат ситуацијата како дрматична.
XS
SM
MD
LG