Достапни линкови

Анкара: Абдула Ѓул кандидат за претседател на Турција


Турската владејачка Партија на правдата и развојот синоќа одлучи да го кандидира министерот за надворешни работи Абдула Ѓул за шеф на државата.Висок партиски претставник соопшти дека на состанок на партиското раководство Ѓул ја објавил својата кандидатура, на што турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган не дал никаков одговор. Претходниот пат кога Ердоган го предложи Ѓул за претседателски кандидат од партијата, тоа предизвика остра реакција од страна на светската опозиција.
XS
SM
MD
LG