Достапни линкови

Приштина: Сите решенија меѓу кои и поделба на Косово се прифатливи за преговарачката тројка


Пратеникот на Европската Унија во посредничката тројка Волфганг Ишингер во Приштина изјави дека за тројката се прифатливи сите решенија за кои што ке се договорат Белград и Приштина вклучувајки ја и поделбата на Косово. Тој на конференцијата за новинари во Приштина изјави дека принципот на работа на посредничката тројка се базира врз резолуцијата 1244 и принципите на Контакт групата и додаде дека тројката нема да дава никакви предлози како поделба на Косово или други решенија.
XS
SM
MD
LG