Достапни линкови

Приштина: Посета на посредничката тројка во преговорите за статусот на Косово


Посредничката тројка за преговорите за идниот стаус на Косово денеска во Приштина разговараат со лидерите на косовските срби. Тројката која ја сочинуваат претставници на Европската унија, Русија и Соединетите држави, Волфганг Ишингер, Александар Боцан Харшченко и Френк Визнер вчера разговараа со претставници на КФОР, УНМИК и косовскиот институции, а во петокот се сретнаа и си највисоките претставници ан Србија. По вчерашните разговори во Приштина, посредниците соопштија дека нема да инсистираат на предлози за идниот статус на Косово, туку дека ке инсистираат на консензус мегу Приштина и Белград.
XS
SM
MD
LG