Достапни линкови

Скопје: Шест годишнина од загинувањето на осум војници кај Љуботенски Бачила


По повод 6 годишнината од загинувањето на 8-темина припадници на Армијата на Македонија кај Љуботенски Бачила, денеска на нивното спомен обележје во касарната Илинден во Скопје, владина делегација положи венци. Комеморативен собир се одржува и пред споменикот на бранителите во село Љубанци. На 10-ти август 2001-ва година воено товарно возило нагази на две против тенковски мини на патот кон Љубанци и притоа загинаа 8-мина припадници на резервниот состав на Армијата.
XS
SM
MD
LG