Достапни линкови

Вашингтон: Буш го повика Пакистан да одржи слободни и фер избори


Американскиот претседател Џорџ Буш го повика Пакистан да одржи слободни и фер избори и да преземе активности против терористичките операции во земјата. Овој говор на Буш следи откако властите рекоа дека претседателот первез Мушараф по насилствата и политичките проблеми во земјата одби да спроведе итни мерки. Аналитичарите рекоа дека ваквиот став може да ги одложи изборите во Пакистан за наредната година и да доведе до понатамошни ограничувања на човековите права во таа земја.
XS
SM
MD
LG