Достапни линкови

Пакистан: Мушараф нема да прогласи вонредна состојба


Претседателот на Пакистан Первез Мушараф денеска нема да прогласи вонредна состојба во земјата, како што се очекуваше, поради внатрешни и надворешни закани што значи ограничување на граѓанските слободи, лимитирање на улогата на судовите и можност за одложување на изборите. Шпекулациите дека тоа ќе се случи избувнаа откако Мушараф одеднаш се повлече од учеството на три дневниот состанок на племенскиот совет во Авганистан кој има за цел ставање крај на талибанскиот тероризам.
XS
SM
MD
LG