Достапни линкови

Москва: Обвинувања од Русија дека Грузија ги фабрикувала извештаите за воздушни напади


Шефот на рускиот Генералштаб Јури Балаевски го обвини Тбилиси дека ги фабрикувал извештаите, според кои два руски авиона во понеделникот го нарушиле грузискиот воздушен простор и истрелале ракета која не експлодирала. Соединетите Држави силно го осудија, како што е наречен ракетниот напад против Грузија и ги повикаа Москва и Тбилиси за мирољубиво решение за сепаратистичкиот регион Јужна Осетија. Грзија побара итна седница на Советот за Безбедност на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG