Достапни линкови

Сеул: Средба на претседателите на Северна и Јужна Кореа прв пат по седум години


Претседателите на Северна и на Јужна Кореа ќе се состанат кон крајот на овој месец, за прв пат по седум години, соопштено е денеска во Сеул каде што и треба да се одржи средбата. Првата беше во во две илјадтитата година во севернокорејскиот главен град Пјонгјанг. Двете држави кои официјално се уште се во војна, бидејќи по судирот во пеесетите години од минатиот век немаат попишано мировен договор, сакаат да покренат нов процес на зближување, јавуваат агенциите.
XS
SM
MD
LG