Достапни линкови

Анкара: Реџеп Ердоган доби мандат за состав на нова влада


Турскиот претседател Ахмет Неџет Сезер денеска му го додели мандатот за состав на нова влада на досегашниот премиер на Турција, Реџеп Ердоган. На парламентарните избори на 22 јули Партијата на правдата и развојот на Ердоган доби апсолутно мнозинство и можност самостојно да формира влада. Првата задача на новиот Парламент ќе биде избор на единаесетиот претседател на турската република, што се очекува да се случи кон средината на овој месец.
XS
SM
MD
LG