Достапни линкови

Хаг: Ратко Милутиновиќ прв сведок на одбраната на Милан Милутиновиќ


Професорот по уставно право од Белград, Ратко Милутинович ќе биде прв сведок на одбраната на поранешниот претседател на Србија, Милан Милутиновиќ, на кого Хашкиот трибунал му суди по обвинение за воени злосторства врз Косовските Албанци во 1999 година. Доказната постапка на одбраната ќе започне денеска во трибуналот во Хаг. Милутиновиќ е обвинет за присилно преместување, депортирање, убиства и прогон на Албанците од Косово од јануари до јуни 1999 година.
XS
SM
MD
LG