Достапни линкови

Приштина: Нема преговори за независноста на Косово


Лидерот на косовската реформистичка партија ОРА Ветон Сурои изјави дека Приштина влегува во новите преговори бидејки тоа го бара мегународната заедница, но дека нема да преговара за независноста на Косово. Прашањето за независноста е завршено. Влегуваме во преговорите бидејки тоа ни е обврска, но за што не треба и нема да се преговара е независнота, вели Сурои , а пренесува денешниот број на весникот Коха Диторе. Според него ако Србија сака тогаш има други теми за разговор, судбината на исчезанатите лица, вракање на пензискиот фонд одземен од Србија.
XS
SM
MD
LG