Достапни линкови

Вашингтон: Претставничкиот дом на конгресот одобри рекордни 460 милијарди долари буџет за Пентагон


Претставничкиот дом на американскиот конгрес го одобри рекордниот предлог на буџетот за Пентагон. Станува збор за 460 милјарди долари буџет за воени намени. Во предлог буџетот има средства за европската база на американскиот антиракетен штит или средства за изградба на радарот во Чешка, но не и за главниот дел на штитот ракетите во Полска, јавуваат чешките медиуми.
XS
SM
MD
LG