Достапни линкови

Скопје: Во Македонија моментно активни пет пожари


Во Македонија, како што соопшти Центарот за управување со кризи, во моментов се активни пет пожари. Во гаснењето на пожарот во националниот парк Јасен интервенираат стотина војници, додека за ставање под контрола на оној на тромеѓото меѓу Бугарија, Грција и Македонија на планината бил потребен и хеликоптер. Активиран бил пожарот и кај кичевското село Туин, прилепското село Ракле и кај битолското село Дуње.
XS
SM
MD
LG