Достапни линкови

Париз: Франција потпишала писмо за намера, а не договор за оружје со Либија


Францускиот министер за одбрана Ерве Морен денеска изјави дека со Либија било потпишано писмо за намера, а не и договор за купување француски противтенковски ракети. Либија синоќа соопшти дека потпишала со две француски компании кои не ги именува договори за ракетна и комуникациска опрема во вредност од скоро триста милиони евра. Париз постојано негира дека договорила со Либија продавање на оружје во замена за неодамнешното ослободување на бугарските медицински работници.
XS
SM
MD
LG