Достапни линкови

Тунџели: Тројца турски војници и петмина курдски бунтовници загинале во судири


Тројца турски војници и петмина бунтовници од Курдската работничка партија загинале во судирите доцна синоќа во областа Тунџели во Источна Турција. Нападите на бунтовниците од ПКК се зголемија од почетокот на годината. Турција тврди дека бунтовници од ПКК го користат Северен Ирак како база за да операции во Турција. Од април турската армија настојува да преземе прекугранична операција со цел неутрализирање на бутновниците од ПКК во Северен Ирак, но Владата се уште не денесла одлука.
XS
SM
MD
LG