Достапни линкови

Прилеп: Целосно под контрола двата пожари во прилепско


Двата пожари во Прилепско мегу кој и кај селото Бешеиште во Мариовско се целосно под контрола, соопшти вчера регионалниот Штаб за управување со кризи. Синојка според најавата од штабот постепено започнало повлекувањето на дел од 160-те луѓе кои деновиве го гаснеа огнот, кој опожари десетици хектари со даб и бука. Екипи од месното население пак сеуште внимаваат да не се обнови пожарот кај селата Забрчани и Горно Село каде што во опасност беше и манастирот Трескавец. Вчера попладне пак како што соопштија од центарот за управување со кризи избил нов пожар во атарот на гостиварското село Митрови Крсти.
XS
SM
MD
LG