Достапни линкови

Европа: 95 насто од пожарите во јужна Европа се должат на човековиот фактор


Околу 95 проценти од пожарите, што се случија годинава и што опожарија милиони хектари шуми во Грција, Италија и во други медитерански реони, се должат на човечкиот фактор, се наведува во соопштението на Организацијата за храна и земјоделство на ОН - ФАО. Се навеува дека секоја година околу 50 илјади пожари уништуваат близу еден милион хектари шуми и грмушки во реонот на Средоземното Море. Многу земји имаат планови за превентивни дејства против пожарите, но малку од нив ги применуваат, се наведува во соопштението на ФАО.
XS
SM
MD
LG