Достапни линкови

Сао Паоло: Стравување дека најмалку 200 луѓе загинаа при авионската несреќа во Бразил


Се страхува дека најмалку двесте загинати загинале во синоќешната несреќа на аеродромот во Сао Паоло кога авион на бразилската компанија ТАМ се запалил при сетувањето. Бразилските власти соопштија дека најверојатно ниту еден од сто седумдесет и шестте патници и членови на екипажот на авионот Ербас триста и дваесет не ја преживеал несреќата, но и оти имало жртви и на земјата. Авионот што летал од бразилскиот јужен град Порто Алегре ја изгубил контролата при слетувањето на аеродрмот Конгонаш во Сао Паоло при што удрил во блиската бензиска пумпа. Тоа е најголема авионака несреќа во Бразил досега. Во минатиот спетмври сто пеесет и четири луѓе загинале кога еден авион се урнал во Амазон.
XS
SM
MD
LG