Достапни линкови

Софија: Бугарија бара екстрадиција на здравствените работници од Либија


Соединетите Држави и Европската Унија и се придружија на Бугарија во барањето до Либија да ги испрати дома петте бугарски медицински сестри и еден палестински доктор на кои вчера им беше заменета смртната казна со доживотен затвор. Тие се осудени дека во текот на деведесетите години намерно со вирусот хив заразиле над четиристотини либиски деца. Тие беа затворени во Либија во илјада девестотини деведесет и деветата година.
XS
SM
MD
LG