Достапни линкови

Лвов: Опасно загадување во Украина


Најмалку 30 луѓе се хоспитализирани, а 800 се евакуирани од западниот дел на Украина откако се запалиле неколку вагони на товарен воз кој превезувал жолт фосфор, високо токсична материја. Возот сообраќал од Казахстан кон Полска, а излетал од шините во близина на местото Лвов, а поради пожарот предизвикано е загадување на областа во ширина од 90 километри во која се наоѓаат 14 села.
XS
SM
MD
LG