Достапни линкови

Пјогнјанг: Продолжува инспекцијата на главниот нуклеарен реактор


Инспекторите на Обединетите нации денеска го започнуваат вториот ден на проверка на веродостојноста на затварањето на главниот нуклеарен реактор во северна Кореја. Агенциите јавија дека Пјонг Јанг ја прекинал работата на реакторот во саботата откако пристигна првата пратка нафта од Јужна Кореја според договорот за помош за разоружување. Американскиот пратеник во спорот Кристофер Хил изјави дека Соединетите држави гледаат на затврањето на реакторот како прв чекор за нуклерното разоружување.Русија ја оцени одлуката како позитивна.
XS
SM
MD
LG