Достапни линкови

Либија: Врховниот суд ќе дискутира за смртната казна за шесте странски доктори


Либискиот врховен судски совет денеска ке дискутира за смртна казна изречена за шесте странски доктори кои се осудени поради инфецирање на повеке од 400 либиски деца со вирусот ХИВ која предизвикува сида. Советот има надлежност да ја поништи смртната кзана на која се осудени пет бугарски медицински сестри и еден палестински доктор.Преставниците на позната либиска фондација вчера изјавија дека фамилиите се подготвени да прифатат компензација од 1 милион долари за жртва.
XS
SM
MD
LG