Достапни линкови

Ерусалим: Шимон Перез даде заклетва за претседател


Поранешниот израелски претседател и добитник на нобеловата награда за мир Шимон Перез вчера даде заклетва за извршување на функцијата претседател. 83 годишниот Перез кој е деветти претседател на Израел изјави дека ке ја искористи можноста да ги охрабри блискоисточните мировни процеси. Израелскиот парламент Кнесет го изгласа Перез за претседател пред еден месец откако неговиот претходник Моше Кацав си поднесе оставка поради секс скандал.
XS
SM
MD
LG