Достапни линкови

Пекинг: Продолжување на шест партитните преговори за нуклеарната програма


Кинеското Министерство за надворешни работи соошти дека 6-партитните преговори за нуклеарната програма на Северна Кореја ќе продолжат на 18-ти овој месец во Пекинг. Северна Кореја веќе се согласи да го затвори својот главен нуклеарен реактор во замена за енергетска помош и политички концесии. Во меѓувреме, Пјонг Јанг им предложи на Соединетите Држави директни преговори за мирот и безбедноста на Корејскиот Полуостров.
XS
SM
MD
LG