Достапни линкови

Исламабад: Пакистанските сили влегле во Црвената џамија


Пакистанските безбедносни сили рано утринава како што јавија агенциите влегле во Црвената џамија во Исламабад откако пропаднаа преговорите со бунтовниците кои повеке од една седмица држат заложници. Досега се спасени 20 деца. Пакистанската војска соопшти дека во операцијата загинале дваесетина милитанти и тројца припадници на безбедносите сили. Во судирите мегу војската и радикалните клерици кои сакаат да воведат талибански режим во главниот град загинаа 24 лица.
XS
SM
MD
LG