Достапни линкови

Багдад: Шефот на ирачката дипломатија предупредува на можност од граѓанска војна


Ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Зебари вчера предупреди на можна опаснот од избувнување на граганска војна или регионален конфликт доколку Соединетите американски држави почнат да ги повлекуваат своите војници од Ирак. Зебари ова го изјави коментирајки го написот во американскиот весник Њујорк тајмс. Претходно Белата кука ги отфрли наводите во текстот дека го разгедувале повлекувањето на војниците врз основа на политичка одлука. Од април до јуни во Ирак загинаа повеке од 330 американски војници.
XS
SM
MD
LG