Достапни линкови

Токио: Јурико Коике нов министер за одбрана на Јапонија


Јурико Коике ќе биде нов министер за одбрана на Јапонија, откако Фумио Киума поднесе оставка поради неговите коментари во врска со американскиот нуклеарен напад врз Хирошима и Нагасаки за време на Втората Светска Војна. Имено, Киума во неделата изјави дека тој напад бил неизбежен за да се спречи советската инвазија. Опозицијата, но и некои членови на јапонската влада веднаш побараа тој да си поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG