Достапни линкови

Вашингтон: Буш и Путин се согласиле САД и Русија да продолжат да се занимаваат со Косово


Претседателот на САД и на Русија Џорџ Буш и Владимир Путин за време на средбата во Бушовата семејна кука во Кенбанкпорт, за статусот на Косово изразиле согласнот двете земји да продолжат да се занимаваат со ова прашање, изјави синока советникот за национална безбеднсот на претседателот на САД. Претходно генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун изрази надеж дека средбата ке помогне во надминување на разликите по однос на пршањето за идниот статус на Косово и дека од суштинска важнсот е Русија да го подржи планот на Ахтисари за надгледувана незевиснот, додавјки дека секое натмошно одложување на тој план не би било пожелно не само порди мирот и стабилнста на Балканот, туку и на Европските земји. Буш и Путин на конференцијата за новинари како теми на разговор пак ги наведоа иранската нуклеарна програма, антиракетниот штит и билатераланите односи.Рускиот претседател Владимир Путум изјави дека му понудила повеке алтернативи на американскиот претседател за планот за инсталирање американски ракетно одбранбен систем во Европа , на што Русија се противи.
XS
SM
MD
LG