Достапни линкови

Истанбул: Почна судскиот процес за убиството на новинарот Динк


Во Истанбул зад затворени врати почна судскиот процес за убиството нас турскиот новинар од ерменско потекло Хрант Динк. Тој беше убиен на 19 јануари пред влезот на двојазичниот турско ерменски весник Агос каде што работеше. Динк ги налути турските националисти со барањето Турција да се соочи со масовните убиства на ерменците во 1915 годиона. Убиството на Динк го подигбна прашањето за слободата на гиоворот во Турција која се надева на членство во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG