Достапни линкови

Лисабон: Португалија го презеде претседавањето со ЕУ


Португалија од денеска го презеде претседавањето со Европската Унија во наредните шест месеци. Претходно со ЕУ претседаваше Германија. Приоритет на Португалија за време на шестмесечното претседавање ќе биде новиот европски договор, а Лисабон има намера да иницира и одржување на самит меѓу ЕУ и Африка, прв во последните седум години.
XS
SM
MD
LG