Достапни линкови

Хонгконг: Десет години откако Хонгоконг и беше вратен на Кина


Во Хонгконг денеска се одбележува десет годишнината откако оваа поранешна британска колонија и беше вратена на Кина. По тој повод, кинескиот претседател Ху Џинтао му оддаде признание на градот што успеал да се избори со тешките предизвици во изминатата деценија. Џинтао уште додаде дека демократијата во Хонгонг напредува, но не прецизираше кога би можела да се очекува целосна демократија на градот кој е под раководство на Пекинг.
XS
SM
MD
LG