Достапни линкови

Приштина: Засилени мерки на безбедност на Косово


Полицијата и КФОР на Косово ги зацврстија безбедносните мерки за денешното одбележување на Видовден и парастосот на Газиместан по повод шестотини и осумнаесет годишнината од Косовската битка. До овие мерки дојде откако група срби под името Гарди на Цар Лазар најави завршен марш од Косовска Митровица до Газиместан. Албанците сметаат дека тоа е провокација, а некои од нив најавија и вооружена пресметка.
XS
SM
MD
LG