Достапни линкови

Вашингтон: Стејт Департментот ги отфрла обвинувањата дека независноста на Косово ќе биде преседан


Портпаролот на Стејт Департментот Том Кејси ги отфрли тврдењата дека независноста на Косово ќе биде опасен преседан кој ќе го дестабилизира Балканот. ,,Соединетите Држави сметаат дека Косово нема да претставува преседан ни за рагионот, ни за некое друго место во светот,, изјави Кејси кој повтори дека Вашингтон го поддржува планот на Ахтисари како основа за воспоставување независност на Косово.
XS
SM
MD
LG