Достапни линкови

Шарм ел Шеик: Средба Олмерт - Абас


Израелскиот премиер Ехуд Олмерт и палестинскиот претседател Махмуд Абас ќе се состанат денеска во египетското одморалиште Шарм Ел Шеик. На разговорите ќе присуствуваат и египетскиот претседател Хосни Мубарак и јорданскиот крал Абдула втори. Изреал вчера реши да и префрли повеќе милиони долари на владата на Абас, формирана на Западниот Брег, откако Хамас ја превзеде контролата во ПОјасот Газа. Соединетите ДРжави побараа од Израел да ја помогне владата на Абас.
XS
SM
MD
LG