Достапни линкови

Виена: Посета на шефот на иранскиот национален совет за безбедност


Шефот на Иранскиот национален совет за безбедност Али Лариџани се очекува денеска во Виена да се сретне со шефот на Агенцијата за атомска енергија Мохамад Ел Барадеи. Лариџани кој утре во Португалија треба да разговара со еврокомесарот Хавиер Солана уште еднаш повтори дека неговата земја нема да се откаже од програмата за збогатување на ураниум. Иран соопшти дека веќе има сто килограми збогатен ураниум или дваесет насто од она што е потребно за нуклеарна бомба.
XS
SM
MD
LG