Достапни линкови

Љубљана: Словенија повика на укинување на визите за земјите од Западен Балкан за ЕУ


Словенечките власти ги повикаа земјите-членки на ЕУ да ги укинат визите за граѓаните од земјите на Западен Балкан, соопшти шефот на словенечката дипломатија Димитриј Рупел. Ги поздравуваме напорите на Европската комисија, која што е полиберална од одделни членки, како и предлогот за олеснување на визниот режим, изјави Рупел на состанокот на шефовите на дипломатиите на Унијата во Луксембург.
XS
SM
MD
LG