Достапни линкови

Рамала: Новата Влада на Махмуд Абас положи заклетва


Палестинскиот претседател Махмуд Абас и новата влада денеска положија заклетва на церемонија во Рамала. Во новата владата нема членови на милитантна група Хамас, а за премиер е назначен влијателниот економист Салам Фајад. Палестинскиот претседател Махмуд Абас ја распушти досегашната коалициона Влада со Хамас и прогласи вонредна состојба во земјата, поради насилствата меѓу милитантите од Хамас и Фатах. Претставниците на Хамас кои инаку ја презедоа контролата врз Појасот Газа одбиваат да ја прифатат новата влада. Во меѓувреме изралеската армија зазеде позиции во северениот дел на Газа како ,,превентивна,, мерка.
XS
SM
MD
LG