Достапни линкови

Санкт Петерсбург: Самит на претседателите на Заедницата на независни држави


Денеска во Санкт Петерсбург се одржува неформален самит на претседателите на Заедницата на Независни држави во чии рамки рускиот претседател Владимир Путин ќе има билатерални разговори со некои од лидерите, меѓу кои со претседателот на Таџикистан, Грузија и Узбекистан. Самитот на Заедницата на независни држави во Санкт Петерсбург се одржува во исто време и со Меѓународниот економски форум, на кој учествуваат околу шест илјади политичари и бизнисмени од целиот свет. За време на одржувањето на економскиот форум, што започна вчера, околу три илјади демонстранти протестираа во Санкт Петерсбург.
XS
SM
MD
LG