Достапни линкови

Вашингтон: Шефот на генералштабот на САД Питер Пејс ќе поднесе оставка по истекување на мандатот


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека шефот на генералштабот генерал Питер Пејс ќе си поднесе оставка откако во септмеври истекува неговиот мандат на ова функција. Гејтс наведе дека големите разлики во Конгресот околу војната во Ирак му ја отежнуваат работата на генерал Пејс и поради тоа тој нема да се кандидира за уште еден мандат. На негово место Гејтс го предлага адмирал Мајк Мулен.
XS
SM
MD
LG