Достапни линкови

Њујорк: Нема договор за декларација за осуда на изјава на Ахмадинеџад


Во Советот за безбедност на Обединетите Нации не е постигнат договор за декларација со која се осудува изјавата на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад дека почнало одбројувањето до уништувањето на Израел. Резерви за декларацијата изразиле Индонезија и Катар. Сепак, францускиот амабсадор Жан Марк де ла Сабиљер изрази очекување наскоро тие да ја дадат својата согласност за оваа декларација.
XS
SM
MD
LG