Достапни линкови

Хаг: Во Хашкиот Трибунал судење против поранешниот претседател на Либерија


Денеска во Хаг почна судењето против поранешниот претседател на Либерија Чарлс Тејлор за воени злосторства за време на граѓанската војна во Сиера Леоне во деведесетите години од минатиот век. Тејлор се товари дека имал контрола врз бунтовниците во Сиера Леоне кои вршеле убиства и тортури врз тамошните цивили. Тејлор е првиот лидер од Африка на кого му се суди пред меѓународниот трибунал во Хаг.
XS
SM
MD
LG