Достапни линкови

Ерусалим: Амир Перец повеќе не е претседател на лабуристичката партија


Израелскиот министер за одбрана Амир Перец не е веќе претседател на Лабуристичката партија со што се доведува под прашање и судбината на владејачката коалиција на премиерот Ехуд Олмерт. Перец на гласањето за тоа кој во идниот месец може да се кандидира за партиски лидер се најде на третото место зад поранешниот премиер Ехуд Барак и поранешниот шеф на безбедносните сили Ами Ајалон. Овие двајца веќе најавија дека ќе ја напуштат владата доколку премиерот Олмерт не поднесе оставка поради пропустите во минатогодишната војна во Либан.
XS
SM
MD
LG