Достапни линкови

Багдад: Билатерални разговори на амбасадорите на САД и Иран во Ирак


Амбасадорите на Вашингтон и Техеран денеска во Багдад се очекува да ги запонат билатералните разговори кои беа во прекин повеке од две декади. Како што јавуваат агенциите главна тема на средбата ке биде изнаогање на начини како да се спречи насилтвото во Ирак. Двете страни ги прекинаа дипломатските односи одкако во осумдесетите години група на радикални ирански студенти упадна во зградата на американската амбасада во Техеран и ги држеше вработените во заложништво 444 дена.
XS
SM
MD
LG