Достапни линкови

Киев: Јанукович и Јушченко ќе направат се што е можно Украина повторно да не падне во политичка криз


Украинскиот премиер Виктор Јанукович вчера изјави дека тој и претседателот Виктор Јушченко ке направат како што рече се што е можно земјата повторно да не падне во политичка криза. Тој ова го изјави откако двајцата лидери по целовечерните разговори успеаа да ги решат мегусебните несогалсувања договорајки предвремени избори за 30 Септември. Пробелмеите мегу премиерот и претседателот можеа да прераснат во насилство откога Јушченко ги повлече полициските трупи во Киев но тие беа блокирани од силите лојални на Јанукович. Европската Унија го поздрави постигнатиот договор.
XS
SM
MD
LG