Достапни линкови

Софија: Социјалистите со најмногу пратеници во европскиот парламент


На вчерашните први бугарски избори за европскиот парламент, новата партија на десниот центар ГЕРБ освои 21,69, а владеачките социјалисти 21,41 процент. На 3 место е партијата на Турците, дел од владината коалиција која освои 20,26 насто. Ултранационилистичката АТАКА освои 20,14 проценти. На Бугарија во евро парламентот и припаѓаат 18 места.
XS
SM
MD
LG