Достапни линкови

Букурешт: Романските граѓани на референдумот гласаа против смена на претседателот Басеску


Претседателот на Романија Трајан Басеску останува на функцијата, откако граѓаните на вчерашниот референдум го отфрлија предлогот за негово разрешување. Според првичните резултати околу 75 проценти од граѓаните на Романија гласале против смената на Бесеску. На референдумот излегле околу 44 отсто од гласачите. Романскиот Парламент минатиот месец одлучи да го отповика Басеску од функцијата претседател на државата, поради злоупотреба на функцијата.
XS
SM
MD
LG